niedziela, 11 listopada 2012

12 przykazań

Dzisiaj chciałbym przedstawić znalezioną niedawno kopalnię wiedzy łuczniczej- lukopedia.pl. Jest to serwis przygotowany w formie encyklopedii, którego twórcami są przedstawiciele lub twórcy takich serwisów jak: Łucznictwo konne PL, Czas Łuku, Klub Kyudo Kai, Łuksport, czyli ludzie którzy znają się na rzeczy. Zachęcam do buszowania po "łukopedii" w poszukiwaniu wiedzy a poniżej przedstawiam jeden z tamtejszych artykułów, czyli przykazania łucznika:


Tuzin Przykazań Łuczniczych 


I. Nie będziesz strzelał z łuku swego bez strzały, bo zerwana będzie cięciwa twoja, połamane będą ramiona łuku twego i będzie płacz i zgrzytanie zębów.

II. Nie dawaj łuku do ręki bliźniemu swemu, zanim nie pouczysz go, aby nie występował przeciw I Przykazaniu.

III. Będziesz woskował cięciwę swoją z całego serca swego i z całych sił swoich, aby nie strzępiła się cięciwa twoja i aby nie poznały z tego wszystkie narody, że nie nacierałeś woskiem cięciwy swojej.

IV. Będziesz wyciągał z maty strzałę twoją starannie i rozglądając się, abyś nie wyłupił oka bliźniego swego, który z tyłu jest.

V. Oglądaj strzałę swoją, iżby nie była pęknięta nasadka twoja i promień twój i abyś strzelając nią nie wystąpił przeciwko I Przykazaniu.

VI. Zakładaj ostrożnie i zdejmuj po strzelaniu cięciwę łuku swego, i nie pozostawiaj na łuku założonej cięciwy swojej, jeśliby miał leżeć na słońcu albo wpaść w ręce niewiernych, których serca są zatwardziałe a umysły nie znają Tuzina Przykazań.

VII. Nie będziesz kierował łuku na bliźniego swego, ani na żonę jego, ani na sługę jego, ani na osła, konia albo rydwan jego, ani na żadną rzecz, która jego jest.

VIII. Nie będziesz strzelał do nierozpoznanego celu, ani w takim kierunku gdzie nie widzą oczy twoje, w co trafi strzała twoja chybiając celu lub odbijając się rykoszetem.

IX. Nie będziesz strzelał stromo w górę, aby przekleństwo nie spadło na głowę twoją, albo na głowę bliźniego twego, który obok jest.

X. Będziesz miał oczy dookoła głowy i nigdy nie wejdziesz na linię strzału brata swego, ani nie ruszysz zbierać strzał, póki on nie zakończy strzelania swego.

XI. Nie będziesz bez pozwolenia dotykał sprzętu brata swego.

XII. Nie mów fałszywego świadectwa o wynikach brata swego, i nie łżyj o celności swojej bardziej, niż jest to ogólnie przyjęte.

cały tekst do przeczytania TU


Dlaczego przytoczyłem powyższy tekst, dlaczego jest on niezwykle ważny dla łuczników na każdym poziomie zaawansowania? Przykazania łucznicze mówią głównie o dwóch sprawach- dbałości o bezpieczeństwo strzelania i dbałości o sprzęt. Przy czym warto dodać, że nie dbając o sprzęt narażamy własne bądź cudze zdrowie...


Powyższy tekst stworzony w zabawnej formie jest rzeczywiście zbiorem ważnych zasad, których każdy łucznik powinien przestrzegać. Złamanie przykazania I i II, dotyczących "suchych strzałów" (zwolnienia cięciwy bez strzały), może zaowocować uszkodzeniem łuku (lub uszkodzeniem ciała wskutek strzelania z uszkodzonego łuku...). Podobnie przykazanie III i VI są bardzo istotne dla zdrowia i długości życia naszego sprzętu. Do punktu V dodam od siebie, że warto też sprawdzać strzały po każdej serii, ponieważ drzazgi z pękniętej strzały mogą bardzo głęboko i bardzo boleśnie wbić się w naszą lewą rękę. Nie mówiąc już o wszystkich odpryskach z uszkodzonej strzały, które mogą fruwać w okolicach naszej głowy. Generalnie- z uszkodzonego sprzętu nie strzelamy :-) Najbardziej warto jednak wziąć sobie do serca przykazania dotyczące bezpieczeństwa, czyli nr IV, VII, VIII, IX, X (więcej o bezpieczeństwie strzelania w osobnej notce). Łucznictwo jest rzecz jasna sportem, ale każdy zawodnik trzyma w ręce broń, zdolną do ranienia czy nawet zabicia żywej istoty. Nigdy nie należy o tym zapominać i zawsze bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu podczas organizacji miejsca do strzelania, ustalania konkurencji i organizowania strzelania na zmianę ze zbieraniem strzał.

Życzę więc bezpiecznego strzelania z zawsze sprawnego sprzętu :-)

5 komentarzy:

 1. Mam małe pytanko - mianowicie kupiłam sobie niedawno łuk. I właśnie nie wiem zbytnio, jak woskować cięciwę i czym? ;) Liczę i z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do woskowania cięciwy możesz zakupić specjalny wosk ze sklepu łuczniczego (np http://luksport.pl/index.php/luczniczy-sklep-internetowy?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=575&category_id=106 ) lub kupić zwykły wosk pszczeli w sklepie pszczelarskim, ulepić z niego kulkę i nią przecierać cięciwę. Drugie rozwiązanie jest dużo tańsze.

   Po naniesieniu wosku na cięciwę należy ją mocno przetrzec np lnianą szmatką, by rozgrzany wskutek tarcia wosk wniknął między włókna a nadmiar wosku został usunięty.

   Usuń
 2. Co do woskowania i rozcierania cięciwy woskiem pszczelim lepsza będzie łatka ze skóry naturalnej.
  Sprawdzone, polecam i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne przykazania, a za najbardziej odkrywcze uważam czwarte:)

  OdpowiedzUsuń