wtorek, 19 marca 2013

Liga Południe 2013W ubiegłą sobotę, przy mroźnej ale słonecznej pogodzie, rozegrano pierwszy turniej z cyklu Liga Południe. O samej Lidze już pisałem w innej notce, dzisiaj natomiast będzie o zmianach jakie od obecnego roku postanowili wprowadzi organizatorzy.


Konkurencje

W tym roku w konkurencjach podstawowych, liczących się do ligowego rankingu, następuje kilka zmian:

Trójkąt - to nowa konkurencja w której łucznik musi zdecydować jak duże chce podając ryzyko, w celu zdobycia punktów (im wyższa punktacja, tym większe ryzyko zupełnego spudłowania). Konkurencja jest prawdopodobnie wzorowana na turnieju odbywającym się w Chinach, o którym możemy poczyta tu.


Punkty - klasyczną tarczówkę ograniczono w tym roku do tylko jednego celu 90cm z dystansu 25m. Nie będziemy już strzelać z 15m do tarczy 60cm.Zwierzaki- do Wilka (18m) i Dzika (22m) znanego z poprzednich rund dołącza Indyk (16m). Do każdej tarczy oddajemy po 2 strzały z tego samego stanowiska.
Nowa czasówka

Jeśli chodzi o strzelanie na czas, to podstawowe zasady nie uległy zmianie: nadal mamy 25 sekund na oddanie jak największej liczby strzał z 20 metrów do tarczy FIELD 60cm. Jednak w tym roku otrzymujemy punkty za ilość strzał w celu, niezależnie od wartości punktowej danego strzału, według ciągu: 2 punkty za pierwszą strzałę w celu, 3 punkty za drugą, 4 za trzecią i tak dalej.

W tym roku rzeczywiście postawiony jest nacisk na szybkość strzelania, w mniejszym stopniu na precyzję. Zmiana ta eliminuje też taktykę niektórych łuczników, którzy wiedząc, że strzelają wolno, postanawiali oddać "na spokojnie" 2 lub 3 strzały, licząc na ich precyzję i wysoką punktację.


Udział dzieci

W zmaganiach Ligi mogą wziąć udział jedynie osoby urodzone przed 1.1.2003. Jednak według oficjalnego komunikatu organizatorów...

"W LIDZE nie startuja dzieci do 10lat, czyli nie bedzie dla nich (młodszych dzieci - przyp. Pandy) klasyfikacji ani innych podsumowujacych krokow. To nie przeszkadza zeby w poszczegolnych rundach dzieci strzelaly i bawily sie dobrze, ale to decyduje konkretny Organizator i nie na starych zasadach tylko wlasnie na nowych."

Czyli, jeśli organizatorzy rund wykażą się dobrą wolą, rodzice młodszych łuczników nadal mogą przyjeżdżać na turnieje wraz z dziećmi. O decyzjach poszczególnych organizatorów można przeczyta na forum Ligi.Wpisowe

Rzucającą się w oczy zmianą, w stosunku do lat ubiegłych, jest także wysokość wpisowego, wynosząca obecnie 20zł dla dorosłych i 10zł dla urodzonych w latach 1996-2002. Miejmy nadzieję, że dwukrotnie podniesiona stawka zaowocuje coraz lepszymi celami i większą ilością strzałochwytów.


Podsumowując - zmagania dopiero rozpoczynają się. Tak jak w ubiegłym roku, turniejów będzie w sezonie 5, z czego do ostatecznego rankingu liczą się 3 najlepsze wyniki zebrane w ciągu roku. Przed nami nadal 4 turnieje, więc ze swojej strony gorąco zachęcam do wzięcia udziału w Lidze - to bardzo dobrze zorganizowana, całodzienna przygoda z łukiem w ręku i dobra okazja do wymiany doświadczeń, podpatrywania technik i nawiązywania nowych, łuczniczych znajomości.
W imieniu organizatorów Ligi, mam nadzieję, że się nie obrażą - zapraszam!

3 komentarze:

 1. Bardzo bym chciała, żeby w okolicach mojego zamieszkania były takie turnieje :)

  Ja z małym pytaniem ;)
  Mianowicie mam łuk tradycyjny Eraser i chciałabym dokupić nowe strzały, ale nie wiem, jakie będą odpowiednie i czym się kierować, dobierając je.
  Czy mogłabym poprosić o pomoc? ;)
  Z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm, po pierwsze łuk Eraser nie do końca kwalifikuje się jako tradycyjny - z racji tego, że jest składany z części i że dzięki głębokiej półce umieszczasz strzałę w osi symetrii łuku - z tego co widzę na zdjęciach. Jednak, jeśli odkręcisz od niego celownik i inne akcesoria, stanie się on łukiem tradycyjnym typu hunter/myśliwskiego :-)

   Do takiego łuku możesz z powodzeniem kupić strzały karbonowe lub aluminiowe - będą zwykle lepsze od strzał drewnianych. Sam łuk dyskwalifikuje Cię z każdej kategorii łucznictwa tradycyjnego z wyjątkiem kategorii "hunter" - a w tej zwykle można stosować dowolne strzały.

   Co musisz wiedzieć przed zakupem:

   - długość Twojego naciągu (według instrukcji z tej notki: http://lucznictwotradycyjne.blogspot.com/2012/04/jak-to-wszystko-zaczac-poradnik-w.html),
   - siła naciągu łuku na długości Twojego naciągu (jeśli chcesz kupić strzały spinowane), czyli musisz zmierzyć wagą sprężynową/siłomierzem lub np przy pomocy wiaderka z ciężarkami :-), jaki ciężar naciąga cięciwę Twojego łuku na odległość równą Twojemu naciągowi.

   Z tymi danymi udajesz się do sklepu łuczniczego lub wysyłasz maila z prośbą o dobranie strzał.

   Do twojego łuku przyda się jeszcze podstawka pod strzałę, sportowa - jeśli takiej nie masz. Lotki wedle wyboru - gumowe lub naturalne.

   Jeśli chodzi o konkretne marki to mogę polecić strzały Easton Jazz/Blues z naturalnymi piórami - bardzo fajne strzały dla początkującego łucznika, trwałe i łatwe do odnalezienia w trawie - o szczegóły proszę pytać sprzedawcę :)

   Usuń