niedziela, 17 czerwca 2012

Jak strzelają najlepsi...?

Od dłuższego czasu chodził mi po głowie pewien pomysł, którego realizacją chcę się dzisiaj pochwalić. Otóż kiedyś postanowiłem sobie przepytać dobrych czy też najlepszych, znanych mi łuczników o to jak strzelają, jakiego używają sprzętu, jak trenują... Samo wypytanie co prawda zaspokoiło moją ciekawość i zmotywowało mnie do korygowania własnej techniki ale w głowie ciągle kołatała mi się myśl: a może by jednak to w jakiś sposób zbadać? Zapewne wynikało to z faktu, że jako absolwent studiów społecznych, mam słabość do przepuszczania ciekawych ludzi przez przeróżne badania :-) No i w ten sposób powstała łucznicza ankieta...

Ankieta została złożona z 19 pytań dotyczących technik strzeleckich, metod treningu i używanego sprzętu. Przebadałem przy jej pomocy grupę bardzo dobrych łuczników, ścisłą czołówkę rankingu Ligi Południe. Jako, że LP jest cyklem turniejów ogólnopolskich, bardzo licznych i właśnie- cyklem zawodów, co wpływa na małą losowość pozycji w głównym rankingu, to mogę przypuszczać, że zgromadziłem odpowiedzi jednych z najlepszych łuczników w Polsce.

Czemu służy ta ankieta, jak należy rozumieć jej wyniki? Przede wszystkim ciekawiło mnie czy istnieją jakieś wyraźne prawidłowości, jakieś cechy wspólne łączące dobrych strzelców. Po drugie, chciałem zwyczajnie zaspokoić swoją ciekawość :-) , poprzyglądać się sposobom uzyskiwania wysokich wyników.

Wyniki moich ankiet zdecydowanie nie są przepisem na łuczniczego mistrza- nie możemy zakładać, że skoro większość najlepszych strzela z np. łuku refleksyjnego, to znaczy, że przy pomocy łuku długiego mamy mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu. Po drugie trzeba pamiętać, że moich respondentów było bardzo niewielu, około 10ciu i w żaden sposób nie porównywałem wyników "najlepszych" z "przeciętnymi" czy "najsłabszymi". Ciekawe wyniki można by uzyskać badając korelację pomiędzy stosowaniem poszczególnych technik a ilością punktów w rankingu :-) ... No ale to już potężna robota do wykonania, może więc kiedyś...

Jak mogę skomentować zebrane dane, co mnie zaskoczyło?

Badanie wyraźnie pokazało, że najpopularniejszą techniką w tej grupie jest jednak strzelanie obuoczne (88,9%), przy użyciu metody instynktownej (55,6%) lub techniki "na przerwę" (33,3%)- która, nawiasem mówiąc, jest moim zdaniem zbliżona do strzelania instynktownego, ponieważ uwaga łucznika jest skupiona na środku celu. Zaskoczyło mnie to, jak wielu łuczników strzela używając dwóch palców, aż 33,3%, widać więc, że może być to równie skuteczna technika (trzy pace: 66,7%, zekier/kciuk: 0%).

Większość badanych strzela przy pomocy dawnych technik kotwiczenia strzały (przy policzku 44,4%, przy uchu 33,3%). Tylko dwóch łuczników strzela techniką sportową (pod brodą i pod kością policzkową). Cieszy mnie ten wynik- może kopiowanie mało intuicyjnej (moim zdaniem) techniki sportowej nie jest konieczne?

Wszyscy strzelający używają też oznaczenia punktu osadzenia strzały na cięciwie, prawie połowa (44,4%) używa jakiegoś rodzaju podstawki pod strzałę- to również cenne wskazówki do dbania o powtarzalność strzału.

Średnio badani łucznicy strzelają od 7,2 lat, przy czym ciekawostoką jest to, że dwóch spośród wyśmienitych łuczników deklaruje trenowanie łucznictwa od roku i od dwóch lat (!), natomiast trzech innych strzela od 10 i 15 lat. Jaki z tego morał? Bardzo optymistyczny: niekoniecznie trzeba strzelać 15 lat by wygrywać turnieje :-)

Większość badanych (66,7%) strzela 1-2 razy w tygodniu, to również dla mnie zaskoczenie, bo przewidywałem, że osoby z pierwszej dziesiątki będą trenować niemal codziennie... Równie zaskakującym jest dla mnie, że aż 1/3 badanych (33.3%) strzela rzadziej niż raz w tygodniu (2-3 razy w miesiącu). Natomiast wszyscy badani strzelają przez cały rok, łącznie z zimą (uwaga godna zapisania, polecam przy okazji zimowe treningi :-)  ) z czego prawie połowa (44,4%) może strzelać przy niesprzyjających warunkach w hali (biorąc pod uwagę dostępność w Polsce tego rodzaju obiektów dla łuczników tradycyjnych, jestem w szoku... Szczęściarze!).

Podglądając metody treningu trafiamy dalej na ciekawą informację- tylko 11,1% świetnych łuczników strzela tylko do jednego celu podczas treningów! Może więc jednym z kluczy do sukcesu jest strzelanie do zróżnicowanych celów? Ponad połowa badanych (55,6%) strzela do 2-3 celów, natomiast aż jedna-trzecia (33,3%) do 5 i więcej!

Jeśli chodzi o sprzęt łuczniczy, to na pewno warto podkreślić, że wszyscy łucznicy używają strzał spinowanych. Co prawda nie wiemy, jak wygląda korelacja "spine a wynik" ale na wszelki wypadek polecam używanie takich właśnie strzał :-) Jeśli chodzi o gatunek drewna, z którego wykonano strzały, to zgodnie z moimi przypuszczeniami króluje cedr (77,8%), ale też pojawiła się sosna (11,1%) i świerk (11,1%), więc z tych gatunków również można sporządzić strzały, które nie będą przeszkadzały w wygrywaniu turniejów.

Badani strzelają z bardzo różnych łuków, chociaż głównie z refleksyjnych (44,4%) i długich z refleksem (33,3%). Jak więc ma się do tego plotka, jakoby łuk refleksyjny był w ostatecznym rozrachunku mniej celny z uwagi na wyższą wrażliwość na błędy łucznika? A może po prostu łucznicy tej klasy nie popełniają już błędów? :-) Do przemyślenia przez każdego... Wśród łuków pojawił się też dość mało spotykany łuk angularny oraz "zwykły" łuk długi prosty (oba 11,1%)- a więc i ze zwykłego kawałka drewna da się trafią w "10"? Niebywałe :-)

Zdecydowana większość łuków osób badanych jest wykonana w technologii nowoczesnej (88,9%) ale też pojawił się jeden łuk z materiałów naturalnych. W zasadzie nie świadczy to zupełnie o niczym, poza faktem, że łuki naturalne w niczym nie muszą ustępować łukom nowoczesnym.

Ciekawym wynikiem jest też to, że większość łuczników strzelała z łuków około 20kg (średnia: 19,9kg). Oczywiście, zdarzył się łuk 26kg, ale jednak wyraźnie widać, że nie w ilości kilogramów znajduje się tajemnica łuczniczego sukcesu. Najniższym naciągiem było 17kg. Ciekawych konkretnych modeli łuków, zapraszam do danych poniżej. Powiem tylko, że wśród badanych królują łuki firmy ŁukBis/Bisok.


Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie dane pomogą w przemyśleniach na temat trenowanych technik, metod treningu czy używanego sprzętu. Nie jest w końcu niczym odkrywczym stwierdzenie, że powinniśmy się uczyć od najlepszych :-) Jeszcze raz dziękuję badanym za wypełnienie ankiet, a Tobie za zainteresowanie się moim blogiem :-)

Miłego strzelania!


(Poniżej przedstawiam szczegółowe wyniki ankiety:)


W którym miejscu kotwiczysz strzałę?


44.4%      przy policzku
33.3%      za policzkiem, przy uchu
11.1%      sportowo- cięciwa przy ustach, dłoń pod brodą,,
11.1%      inaczej- jak? (odpowiedź: pod kością policzkową)


Jaką metodą celujesz?


55.6%      instynktownie- celowanie bez świadomych obliczeń, koncentracja wzroku na celu,


33.3%      na przerwę- koncentracja wzroku na celu, grot widziany jako niewyraźny; ustawianie grotu względem celu,


11.1%      na grot- wzrok skoncentrowany na grocie, obraz celu widziany nieostro,


0%           na kreski- wg kresek zaznaczonych na majdanie,
0%           facewalking,
0%           stringwalking,
0%           inną- jaka?


Czy podczas celowania zamykasz jedno oko?


88.9%      nie
11.1%      tak


Czy na zawodach używasz zekiera?


100.0%    nie
0%           tak


Iloma palcami naciągasz cięciwę?


66.7%       trzema
33.3%       dwoma
0%            kciukiem
0%            inaczej- jak?


Czy na Twojej cięciwie masz oznaczone miejsce nakładania strzały (metalowy koralik, węzeł, grubsza owijka etc)?


100.0%     tak
0%            nie


Czy używasz podstawki pod strzałę?

55.6%       nie
44.4%       tak- z jakiego materiału? (3 odpowiedzi "gruba skóra", jedna "okienko")

Od ilu lat strzelasz z łuku?

średnio: 7.2 lata (od roku do 15 lat, wyniki: 1, 2, 4, 5, 5, 8, 10, 15, 15)

Jak często trenujesz?
66.7%       1-2 razy w tygodniu
33.3%       2-3 razy w miesiącu
0%            codziennie
0%            prawie codziennie
0%            3-4 razy w tygodniu
0%           około raz w miesiącu
0%           rzadziej

Do jakiej ilości różnych celów strzelasz najczęściej podczas treningów?

55.6%        do 2-3 (np tarcza FITA i tarcza "Precyzja")
33.3%        do 5 i więcej
11.1%        do jednego (np tylko słomianka z tarczą FITA)
0%             do 3-4

Czy trenujesz w trakcie zimy (lub w niskich temperaturach)?

100.0%       tak
0%              nie

Czy w razie niesprzyjających warunków pogodowych trenujesz w hali?

55.6%         nie
44.4%         tak

Z jakiego rodzaju łuku strzelasz?

44.4%         łuk refleksyjny
33.3%         łuk długi z refleksem
11.1%         łuk długi, prosty
11.1%         inny- jaki? wpisów (angularny)

Z jakich materiałów jest zbudowany Twój łuk?

88.9%         współczesnych (włókno szklane, wlókno węglowe etc)
11.1%         wyłącznie naturalnych (drewno, kości, róg etc)

Jaki naciąg ma Twój łuk (proszę o odpowiedzi w kilogramach)?

Średnio: 19.9  (od 17 do 26, ale większość wyników była bliska 20kg)

Podaj producenta i model swojego łuku.

Adam Bisok: angielski z refleksem, longbow, TR-LB, Łukbis3D, inny(?),
Grozer: turecki TRH,
Kaya: KTB,
Samick: Mind50,
Sylwester Stryczula,
"Korea",.


Czy używasz strzał spinowanych?
100.0%       tak
0%              nie

Z jakiego drewna są wykonane Twoje strzały?

77.8%        cedr
11.1%        sosna
11.1%        inne- jakie? (świerk)
0%            brzoza

4 komentarze:

 1. Masz tu komcia bo jęczysz, że Ci nikt nie komcia : ****

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł fajny, choć niestety grupa badawcza zdecydowanie za mała, żeby wyciągać wnioski.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawa ankieta. Czy w trakcie tegorocznego sezonu udało się przeankietować kolejnych łuczników? Dopiero co były mistrzostwa w grzybowie, może poprosić organizowatorów o przesłanie ankiety do uczestników zawodów?

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawe i przydatne informacje thx.

  OdpowiedzUsuń